Osoba:
Černohlávková, Petra

Načítá se...
Profilový obrázek
Emailová adresa
Datum narození
Výzkumné projekty
Organizační jednotky
Název pracovní pozice
Příjmení
Černohlávková
Křestní jméno
Petra
Jméno

Výsledky vyhledávání

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 11
  • PublikaceOtevřený přístup
    Cestovní zpráva - GL21: Open Science Encompasses New Forms of Grey Literature
    (2019) Černohlávková, Petra
    Mezinárodní konference o šedé literatuře se snaží během dvou dnů účastníkům přiblížit nové poznatky v oblasti šedé literatury, digitálních repozitářů, výzkumných dat a dalších přidružených témat. Cestovní zpráva shrnuje účel a průběh cesty a poukazuje na diskutované problémy, jež zazněly na konferenci, jako např. nutná vyhledání alternativních termínů pro šedou literaturu, které budou srozumitelné vědcům i laické veřejnosti a eliminují tak pochybnosti o legálnosti šedé literatury.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Cestovní zpráva - 19. ročník mezinárodní konference o šedé literatuře
    (2017) Vyčítalová, Hana; Černohlávková, Petra
    Náplní služební cesty byla účast na Mezinárodní konferenci o šedé literatuře (International Conference on Grey Literature, která je největší světovou konferencí ohledně problematiky šedé literatury, a zároveň účast na výroční schůzi členů Greynet, tj. i zástupců NTK. Letošní ročník byl výrazně věnován problematice vědecký dat a data setů, kterými se v brzké době bude zabývat i NTK. Na konferenci byla ve formě posteru prezentována i činnost NTK – provoz Institucionálního digitálního repozitáře a Národního úložiště šedé literatury.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Co to vlastně je ta šedá literatura?
    (2019-01-15) Černohlávková, Petra
    Pojem šedá literatura není zdaleka novinkou. Poprvé byla jako odborný termín uznána v 70. letech, výraznější pozornosti se jí dostává až v 90. letech minulého století. Příspěvek se pokouší o základní systematizaci tohoto pojmu.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Evaluace 12. ročníku Konference o šedé literatuře a repozitářích: vyhodnocení dotazníků
    (2019) Vyčítalová, Hana; Černohlávková, Petra
    Shrnutí výsledků dotazníků hodnotících 12. ročník Konference o šedé literatuře a repozitářích.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Šedá literatura dnes a zítra - od klasických dokumentů k digitálním datům
    (2018) Vyčítalová, Hana; Černohlávková, Petra
    Národní technická knihovna v Praze (NTK) se zabývá už řadu let problematikou šedé literatury. Provozuje digitální repozitář Národní úložiště šedé literatury, kde jsou shromažďovány nepublikované a polopublikované odborné dokumenty v elektronické podobě z řady institucí v ČR. Kromě shromažďování a zpřístupňování šedé literatury se NTK snaží také o šíření informací o těchto speciálních dokumentech a o metodickou podporu producentů šedé literatury. Pracovníci NTK jsou zapojeni i v komunitě zahraničních odborníků a pravidelně se účastní Mezinárodní konference o šedé literatuře (International Conference on Grey Literature). Článek představí aktuální trendy a novinky ohledně šedé literatury obecně ve světě i konkrétně v prostředí České republiky. Druhá část příspěvku bude věnovaná Konferenci o šedé literatuře a repozitářích, kterou NTK každoročně pořádá. Prostřednictvím této akce jsou dále šířeny informace o šedé literatuře a jejím vývoji a je podporována spolupráce producentů šedé literatury s Národním úložištěm šedé literatury.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Evaluace 11. ročníku Konference o šedé literatuře a repozitářích
    (Národní technická knihovna, 2018) Vyčítalová, Hana; Černohlávková, Petra
    Shrnutí evaluace 11. ročníku Konference o šedé literatuře a repozitářích
  • PublikaceOtevřený přístup
    Cestovní zpráva - 20. mezinárodní konference o šedé literatuře: výzkumná data pohánějí a udržují šedou literaturu
    (2018-12) Vyčítalová, Hana; Černohlávková, Petra
    Náplní služební cesty byla účast zaměstnanců NTK na Mezinárodní konferenci o šedé literatuře (International Conference on Grey Literature, GL20) a zároveň účast na výroční schůzi členů organizace Greynet, jejíž je NTK členem. Většina prezentací byla věnována ukládání, archivaci a zpřístupnění výzkumných dat. Na konferenci byla ve formě posteru prezentována i činnost NTK – 10 let výstavby a fungování Národního úložiště šedé literatury (www.nusl.cz). Konference rovněž umožnila schůzku se správci repozitáře GreyGuide a databáze WorldWideScience, kam NTK začne zasílat data z NUŠL.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Collecting Grey Literature – Institutional Repository versus National Aggregator
    (2017) Černohlávková, Petra; Vyčítalová, Hana
    The Czech National Library of Technology (NTK) provides two digital repositories – the National Repository of Grey Literature (NRGL) and the NTK Institutional Digital Repository (IDR). NRGL’s primary is providing access to grey literature as well as long-term archiving and preservation of grey literature from various institutions in the Czech Republic. The IDR was created for collecting and archiving of employee-generated content and other documents, including grey literature, connected with the library and its services. Our poster highlights the differences between collecting grey literature at the institutional level (through the institutional repository) and at the national level. What commonalities and differences do they have? What problems do they solve? Differences include not only overall conceptions and document types, but also methods for collecting, legal issues and standards as well as functionality and options. Thanks to our experiences in managing both types of repositories, we define general differences, obstacles, and development possibilities. Information presented here, including a mode for cooperating at the institutional or national level, is useful for all institutions planning to start collecting (not only) grey literature at the institutional or the national level even at cooperating institutional model/level
  • PublikaceOtevřený přístup
    Czech Grey Literature and Research Outputs - Transformation of the NUŠL Service
    (2020-11-19) Černohlávková, Petra; Vyčítalová, Hana
    The Czech National Repository of Grey Literature (NUSL) has been bringing GL to science and society over 10 years. It is based on Lisbon definition from 1997, updated in 2004, and on its own document typology that was created in 2008 as one of the outputs of the same name project. Since then there have been several papers and articles calling for new definition and new typology, asking what should be still considered GL and what not anymore. (Savić, 2017; Baxter and Hilbrecht, 2020) Savic (2019) pointed out that if everything can be marked as GL then probably nothing is GL. The NUSL already had to change its typology few times to provide still good service and to reflect research institutions’ needs. However, it is not only the document typology that influences the repository and the service, there are other circumstances which affect further development of the NUSL such as partner institutions’ needs, the National Research, Development and Innovation Policy, European Commission’s guidelines on research outputs, current quantity and quality of other repositories and systems for grey literature and research results in the Czech Republic etc. The contribution/paper will bring a brief overview on NUSL’s experience over 10 years of providing the service. Then it will be focused on a current situation in research area of the Czech Republic in detail. Finally, out of these points will conclude to the necessary changes that has to be taken by NUSL and his provider – National Library of Technology in Prague, in order to keep the service meaningful.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Cestovní zpráva - 13th International Digital Curation Conference
    (2018-02-22) Černohlávková, Petra
    Cestovní zpráva popisuje průběh účasti na 13. ročníku mezinárodní konference o digitálním kurátorství (IDCC) věnovaném převážné datům a data management plans. Účast na konferenci byla klíčová pro plány vybudování nového repozitáře. Zahraniční cesta přinesla prvotní podrobný vhled do problematiky a do nových trendů na mezinárodní úrovni. Zároveň umožnila navázat kontakty mezi odborníky v dané oblasti, které už vlastní repozitáře spravují. Poznatky a texty příspěvků mohou být využity jako podklad pro zvážení možností NTK v oblasti research data and data stewardship, zároveň jsou inspirací pro další ročníky mezinárodní konference o šedé literatuře a repozitářích pod záštitou NTK.