Osoba:
Škuta, Ctibor

Načítá se...
Profilový obrázek
Emailová adresa
Datum narození
Výzkumné projekty
Organizační jednotky
Název pracovní pozice
Příjmení
Škuta
Křestní jméno
Ctibor
Jméno

Výsledky vyhledávání

Nyní se zobrazuje 1 - 8 z 8
  • PublikaceOtevřený přístup
    Analýza logu vyhledávání v katalogu NTK
    (2011) Omastová, Pavlína; Škuta, Ctibor
  • PublikaceOmezený přístup
    Cestovní zpráva - European Librarian Automation Group Conference 2010
    (2010-06) Mynarz, Jindřich; Janíček, Milan; Škuta, Ctibor; Svoboda, Martin
    Konference ELAG (European Library Automation Group) je zaměřena na aktuální trendy, ale i problémy se zpracováváním informací v prostředí knihoven. Konference je každoročně zaměřena především na jedno aktuální téma. Hlavním tématem konference ELAG 2010 bylo "naplnění nových uživatelských očekávání" -- ta jsou ovlivněna především změnami ve vzhledu a způsobu používání webu. Velký význam byl kladen na způsoby vyhledávání blízké webovému (jednotné rozhraní, široké pokrytí, význam relevance) a kvalitu rozhraní těchto systémů. Na důležitosti získávají i nové způsoby distribuování dat (Linked Data, Open Bibliographic Data). Za NTK se zůčastnili Martin Svoboda, Milan Janíček, Jindřich Mynarz (vystoupil s přednáškou "Linked data as a Library Data Platform") a Ctibor Škuta (vystoupil s krátkým příspěvkem "GUI automation with Sikuli").
  • PublikaceOtevřený přístup
    Automatizace procesů správy a možnosti integrace Polytematického strukturovaného hesláře v Národní technické knihovně
    (Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Fakulta chemické technologie, 2011) Škuta, Ctibor; Nič, Miloslav
    Polytematický strukturovaný heslář (PSH) je česko-anglický řízený slovník, spravovaný Národní technickou knihovnou (NTK). Jeho primárním účelem je ruční indexace dokumentů v NTK a dalších paměťových institucích, které jej používají. Jeho současná verze (PSH 3.0) obsahuje přes 13 800 hesel, rozdělených do 44 kategorií pokrývajících hlavní okruhy lidského vědění. Cílem práce je automatizace a standardizace procesů spojených s jeho obsahovou aktualizací, správa a vývoj prostředků určených pro jeho prezentaci a vyhledávání možností integrace do projektů, které mohou těžit z jeho strukturních vlastností.
  • PublikaceOmezený přístup
    Referát PSH: Polytematický strukturovaný heslář (PSH)
    (2010-11-15) Kožuchová, Kristýna; Škuta, Ctibor
    Prezentace stručně představuje některé z novinek z oblasti PSH.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Jak dokumentům automaticky přiřadit hesla PSH
    (2011) Mynarz, Jindřich; Škuta, Ctibor; Müller, Tomáš
    Přednáška se věnuje otázce, jak automaticky přiřadit dokumentům hesla Polytematického strukturovaného hesláře (PSH).
  • PublikaceOtevřený přístup
    Rada pro koordinaci Polytematického strukturovaného hesláře (PSH)
    (2011) Kožuchová, Kristýna; Škuta, Ctibor; Omastová, Pavlína
    Prezentace rekapituluje činnost referátu PSH v roce 2011. Zaměřuje se na spolupráci referátu PSH a Wikipedie v oblasti vzájemného linkování, na výsledky analýzy logu vyhledávání v katalogu NTK a na nové služby PSH Manager online a rozhraní pro automatickou indexaci dokumentů hesly PSH. Prezentace dále představuje propagaci PSH v roce 2011, stejně jako uvádí plán činností na rok 2012 a shrnuje hlavní body Koncepce rozvoje Polytematického strukturovaného hesláře (PSH).
  • PublikaceOtevřený přístup
    Polytematický strukturovaný heslář
    (2010) Kožuchová, Kristýna; Škuta, Ctibor
  • PublikaceOtevřený přístup
    Polytematický strukturovaný heslář a jeho potenciál v oblasti třídění a zpřístupňování webových dokumentů
    (2010) Kožuchová, Kristýna; Škuta, Ctibor
    PSH je jedním ze zástupců systémů organizace znalostí a je proto určen k předmětové indexaci dokumentů tak, aby mohly být později efektivněji vyhledány. Zatímco v minulosti byla předmětová indexace dokumentů doménou profesionálů – knihovníků, nyní se tento druh intelektuální činnosti přesouvá také do rukou běžných uživatelů. V roce 2009 došlo v oblasti PSH k několika významným změnám. Heslář je nyní zveřejněn v sémantickém formátu Simple Knowledge Organisation System (SKOS) v souladu s principy linked data pod licencí Creative Commons. SKOS slouží k reprezentaci systémů organizace znalostí a je postaven na W3C standardech RDF (Resource Description Framework) a RDFS (RDF - Schema) za účelem zpřístupnění strukturovaných slovníků pro sémantický web. Vzhledem k používání globálně unikátních URI (Uniform Resource Identifier) jako identifikátorů je možné na hesla PSH jednoduše odkazovat a vytvářet vazby s dalšími informačními zdroji. V případě PSH to znamená, že u některých hesel lze nalézt odkazy na předmětová hesla Kongresové knihovny (Library of Congress Subject Headings) a DBPedii. Jednou z novinek zpřístupněných na stránkách Národní technické knihovny v sekci PSH je funkce pro vytváření úryvků metadat s hesly PSH ve formátech Dublin Core a Common Tag. Prostřednictvím zápisu RDF v atributech (RDFa) je možné jejich zakomponování přímo do těla dokumentů ve formátu (X)HTML bez vlivu na výsledné zobrazení. V současnosti PSH neslouží pouze jako prostředek pro věcnou selekci bibliografických záznamů, ale jeho potenciál je rozvíjen také v oblasti třídění a zpřístupňování webových dokumentů.