Osoba:
Schöpfel, Joachim

Načítá se...
Profilový obrázek
Emailová adresa
Datum narození
Výzkumné projekty
Organizační jednotky
Název pracovní pozice
Příjmení
Schöpfel
Křestní jméno
Joachim
Jméno

Výsledky vyhledávání

Nyní se zobrazuje 1 - 7 z 7
  • PublikaceOtevřený přístup
    Data Papers: an introdution
    (Národní technická knihovna, 2018-10-23) Schöpfel, Joachim
  • PublikaceOtevřený přístup
    Co dělat, aby byla data v doktorských disertacích znovu využitelná pro výzkum?
    (2015) Schöpfel, Joachim; Malleret, Cécile
    Jak může akademická knihovna přispět k tomu, aby byla data odevzdávaná jako součást doktorských disertačních prací znovu využitelná pro výzkum? Tento příspěvek poskytne několik doporučení pro informační profesionály. Doporučení jsou založena na zhodnocení studií, projektů a empirických důkazů získaných pomocí obsahové analýzy zdrojů a typů dat z 300 tištěných i digitálních disertací z oblasti sociálních a humanitních věd (1987-2013) a také na základě průzkumu managementu dat, kterého se zúčastnilo přes 300 vědců a Ph.D. studentů z Univerzity v Lille v dubnu a květnu 2015.
  • PublikaceOtevřený přístup
    What about OTDs? Are They Grey? Some Comments on Scientific Heritage and Grey Literature
    (Národní technická knihovna, 2018-10-24) Schöpfel, Joachim; Prost, Hélène; Ćirković, Snježana
    Šedá literatura je obvykle označována jako nepublikované nerecenzované materiály, které jsou šířené mimo komerční kanály a obtížně dostupné. Zejména v oblasti digitalizačních projektů se tento termín používá také pro starší materiály a speciální sbírky. Cílem práce je analyzovat význam „šedého dědictví vědy a výzkumu“ a na základě empirických a koncepčních prvků přispět k lepšímu pochopení šedé literatury. Zvláštní pozornost bude věnována starším kvalifikačním pracím a disertacím (OTD) jako hlavní součásti vědeckého dědictví z prostředí univerzit.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Dealing with Research Data and Dissertations: Workshop
    (2017) Schöpfel, Joachim; Prost, Hélène
    Co vlastně víme o potřebách a chování Ph.D. studentů ohledně výzkumných dat, zejména v oblasti společenských a humanitních věd? Jak mohou akademické knihovny zlepšit management výzkumných dat (RDM) u Ph.D. studentů? Jak mohou přispívat ke správě, ochraně a sdílení výzkumných dat, které jsou součástí elektronických dizertací? Které cíle jsou reálné? Workshop poskytne úvod a základní přehled o dané problematice a pomůže k lepšímu porozumění RDM jako výzvy pro akademické knihovny. V průběhu workshopu budou popsány různé RDM projekty uskutečněné v kampusu sociálních a humanitních věd Univerzity v Lille, zejména v rámci doktorského vzdělávacího programu. Dále bude popsán rozvoj infrastruktury RDM pro uchovávání, ochranu a sdílení výzkumných dat spojených s dizertacemi. Velká část workshopu bude věnována diskusi o místních iniciativách, projektech a také otázkám účastníků.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Výzkum a vývoj v oblasti výzkumných dat a disertací: Projekt Univerzity v Lille (Francie)
    (2017) Schöpfel, Joachim; Prost, Hélène; Malleret, Cécile
    Příspěvek prezentuje výzkumný projekt D4Humanities vedený GERiiCO laboratoří na Univerzitě v Lille a zaměřený na management výzkumných dat (RDM). Popíše zejména vývoj zdejšího workfl ow pro odevzdávání výzkumných dat, které patří k doktorským dizertacím, napojení na národní infrastrukturu pro management výzkumných dat Huma-Num (ukládání, ochrana a zpřístupnění výzkumných dat prostřednictvím služby NAKALA) a také výukový program k managementu výzkumných dat pro studenty Ph.D. programu.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Repozitáře šedé literatury
    (VeRBuM, 2010) Pejšová, Petra; Vaska, Marcus; Schöpfel, Joachim; Fürstová, Iveta; Polčák, Radim; Mach, Jan; Frantíková, Bohdana; Karlach, Petr; Dolanský, Jindřich
    Kniha Repozitáře šedé literatury představuje pojem šedé literatury, její vývoj, typy a producenty především v evropském kontextu se zaměřením na Českou republiku. Současně přibližuje na příkladu Národního úložiště šedé literatury budovaného v Národní technické knihovně, které bylo prakticky implementováno, postup budování repozitáře s aspekty šedé literatury. Mezi nejdůležitější aspekty při budování repozitářů šedé literatury patří spolupráce a legislativa. Pro praktické vybudování digitálního repozitáře uvádí kniha nutné komponenty, jako analýza, výběr a implementace software, tvorba metadatového formátu a audit důvěryhodnosti repozitáře.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Out of Scope? Open science monitoring and grey literature
    (Národní technická knihovna, 2019-10-17) Schöpfel, Joachim; Prost, Hélène
    Příspěvek hodnotí, zda a jak EU a francouzský Open Science Monitor poskytují kvalitativní a kvantitativní údaje o šedé literatuře, jako jsou např. konferenční příspěvky, vysokoškolské kvalifikační práce, zprávy, working papers nebo preprinty. Jak je šedá literatura zahrnuta ve zdrojích dat, v metodice a ukazatelích, v publikovaných průzkumech a případových studiích? Autoři zkontaktovali projektové týmy Monitoru, aby se dozvěděli více o jejich budoucích projektech a zda zamýšlejí věnovat větší pozornost nekomerční oblasti akademické komunikace.