Komunity

Vyberte komunitu a procházejte její kolekce.

Nedávné příspěvky

PublikaceOmezený přístup
Cestovní zpráva - konference PRIDE 2024
(Národní technická knihovna, 2024) Firsová, Naděžda
Cestovní zpráva z konference PRIDE 2024, která se uskutečnila v Curychu 3. - 5. 4. 2024. Letošní rok konference asociace odborníků v oblasti doktorského vzdělávání PRIDE se věnoval dopadům AI na vzdělávání doktorandů a začínajících vědců. Během konference zazněla různá témata – od filozoficky pojatých prezentací na téma role AI v akademické obci, otázek etiky a udržitelnosti do velice praktických a interaktivních příkladů použití AI pro každodenní rutinní činnosti začínajícího výzkumníka.
PublikaceOtevřený přístup
KRECon 2023 on Research(er) Assessment - Summary of Conference Contributions
(National Library of Technology, 2024-05-20) Národní technická knihovna, National Library of Technology
The 11th Knowledge Research Education Conference – KRECon 2023: The Future of Research(er) Assessment organised by the National Library of Technology was held on 9–10 November 2023 in Prague under the auspices of the Ministry of Education, Youth and Sports and Government Council for Research, Development and Innovation of the Czech Republic. The Conference brought together international experts in research assessment, along with representatives of the national actors in the Higher Education and R&D&I sector as well as early‑career researchers to discuss the future of research and researchers’ assessment in the Czech Republic and Europe. Reforming research assessment is one of the priorities of the European Research Area and the newly formed international Coalition for advancing research assessment (CoARA).
PublikaceOtevřený přístup
KRECon 2023 on Research(er) Assessment - Memorabilia
(National Library of Technology, 2024-05-20) Národní technická knihovna, National Library of Technology
The 11 th Knowledge Research Education Conference – KRECon 2023: The Future of Research(er) Assessment organised by the National Library of Technology was held in Prague on 9–10 November 2023 under the auspices of the Ministry of Education, Youth and Sports and Government Council for Research, Development and Innovation of the Czech Republic. The Conference brought together international experts in research assessment, along with representatives of the national actors in the Higher Education and R&D&I sector as well as early‑career researchers to discuss the future of research and researchers’ assessment in the Czech Republic and Europe.
PublikaceOmezený přístup
Matomo Analytics
(Národní technická knihovna, 2024) Kuchynka, Alexandr
Interní školení popisující práci s nástrojem webové analytiky Matomo.
PublikaceOtevřený přístup
Cestovní zpráva - LIBER LAG 2024 Seminar
(Národní technická knihovna, 2024-05-13) Štogr, Jakub; Dugovič, Jan
Účast NTK na konferenci, která se v samotné NTK konala v roce 2012. V roce 2025 se chystá rekonstrukce budovy NTK. Tato konference je jediná akce, která se specializuje na stavby a přestavby technických knihoven v Evropě. Letošní téma se úzce váže na měnící se role knihoven ve společnosti.