Osoba:
Pejšová, Petra

Načítá se...
Profilový obrázek
Emailová adresa
Datum narození
Výzkumné projekty
Organizační jednotky
Název pracovní pozice
Příjmení
Pejšová
Křestní jméno
Petra
Jméno

Výsledky vyhledávání

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 89
 • PublikaceOtevřený přístup
  Cestovní zpráva - Digital Library 2015
  (2015) Pejšová, Petra; Žižková, Štěpánka
  Konference Digital Library poskytla svým účastníkům širokou možnost konfrontace s trendy a posledními informacemi k tématu zajištění EIZ pro VaVaI, Open Acces, šedé literatuře, digitálních knihoven, digitalizace, dlouhodobého uložení a efektivního zpřístupnění digitálního obsahu. Program byl zahájen dvěma předkonferenčními bloky, jednak diskusním večerem k tématu vědecká big data a jednak diskusí k novému projektu NISPEZ IV. Součástí akce byla prezentace firem. Na konferenci byl i dostatečný časový prostor pro osobní setkání s jednotlivými účastníky, přednášejícími a zástupci vystavujících firem.
 • PublikaceOtevřený přístup
  Cestovní zpráva - Europeana Cloud Athens Plenary Meeting 2014 Digital Curation Unit, Research Centre „Athena“
  (2014) Pejšová, Petra
  17. 3. – 19. 3. 2014 v Athénách (Řecko) proběhlo plenární zasedání v rámci projektu Europeana Cloud: Unlocking Europe’s Research via The Cloud pod zkratkou eCloud. Za Národní technickou knihovnu se zúčastnili bc. Jakub Řihák a PhDr. Petra Pejšová. Na zasedání byly shrnuty dosavadní výsledky a představen plán na následující rok. Řešily se administrativní záležitosti a byl dostatek prostoru k diskusi nad jednotlivými pracovními balíčky. Bylo zdůrazněno, že Europeana Cloud má být výzkumná platforma, ne portál.
 • PublikaceOtevřený přístup
  OpenGrey
  (2012) Pejšová, Petra; Stock, Christiane
  OpenGrey je unikátní bází, zajišťující otevřený přístup k referencím o evropské šedé literatuře. OpenGrey vznikla na základě databáze OpenSIGLE/SIGLE a obsahuje téměř 700 tisíc záznamů šedé literatury. Předmětem této multidisciplinární databáze jsou především technické, biomedicínské, ekonomické, sociální a humanitní vědy. V prezentaci bude představeno nové vyhledávací a grafické prostředí, logo a vize. Bude zmíněna také spolupráce s mezinárodní společností GreyNet, díky níž jsou v OpenGrey zpřístupněny preprinty z řady mezinárodních konferencí o šedé literatuře. Model spolupráce představíme na příkladu Národního úložiště šedé literatury v České republice.
 • PublikaceOmezený přístup
  Cestovní zpráva - Veletrh Online 2007
  (2007) Svoboda, Martin; Římanová, Radka; Pejšová, Petra
  Účast na veletrhu Online 2007 a doprovodných seminářích Online Information 2007 a Information Management Solution 2007.
 • PublikaceOtevřený přístup
  National grey literature cooperation model
  (2015) Pejšová, Petra; Vyčítalová, Hana
  The National Library of Technology (NTK) has a long tradition of collecting grey literature on the national level. NTK became SIGLE system partner in the 1980s and from 2008 it has been the coordinator of the National Repository of Grey Literature (NRGL). NTK has created a grey literature partnership network in the Czech Republic. Over 130 institutions dedicated to research, science, education, culture etc. participate in this network and provide grey literature to the NRGL. NTK manages cooperation among these institutions and NRGL, provides methodology and standards, and deals with the legal aspects of repository management and collecting grey literature. We have created a model of the main parties involved in collecting and publishing grey literature in order to gain a better insight in the structure, and to enhance further cooperation. We defined the role of partners, type of participants, services, and tools used for grey literature publishing. In our poster, we would like to present the Czech national model as an inspiration for institutions in other countries.
 • PublikaceOtevřený přístup
  An Analysis of Current Grey Literature Document Typology
  (2010) Pejšová, Petra; Vaska, Marcus
  This analysis is based on the classification of the international systems GreyNet, (the Grey Literature Network Service), OpenSIGLE, (the System for Information on Grey Literature in Europe), and the Registry of Open Access Repositories (ROAR), as well as focusing on national schemata in the Czech Republic, namely ASEP (Register of Publication Activity of the AS CR), NRGL (National Repository of Grey Literature), and RIV (Information Register of R & D Results). During the analysis of the lists of document types, we have discovered that these typologies contain, besides “real” document types (reports, theses, etc.) other aspects, such as events (arrangement, organization), types of events (conferences, speeches), producers (universities, institutes), processes (translations, output), content (political documents, legal texts), location (domestic, foreign), and format (e-texts, numeric data). However, this approach is not systematic. Therefore, we have decided to create a classification scheme for document types only, and classify other aspects into various groups in order to define them more precisely. The scheme will be processed in a text version as well as schematically in mind maps.
 • PublikaceOtevřený přístup
  Cestovní zpráva - Libraries in the Digital Age (LIDA) 2012
  (2012-07) Pejšová, Petra
  Účelem zahraniční cesty byla účast na konferenci Libraries in the Digital age – LIDA 2012, která se konala 18. - 22. června 2012. PhDr. Petra Pejšová vedla na konferenci 18. 6. 2012 workshop s názvem Grey Literature From Hidden to Visible a 20. 6. 2012 představila účastníkům konference poster na téma A linked data Vocabulary of the Types of Grey Literature: Version 1.0. Hlavní náplní tohoto ročníku byly změny v knihovních službách a v oblasti elektronických zdrojů.
 • PublikaceOtevřený přístup
  Free Licenses & Creative Commons: A Powerful Tool for Open Access Publishing in Grey Literature
  (2015-01) Pejšová, Petra; Vaska, Marcus
  Příspěvek zaměřený na volné licence a Creative commons licence, jako na nástroj zveřejňování a zpřístupňování šedé literatury v kontextu otevřeného přístupu.
 • PublikaceOtevřený přístup
 • PublikaceOmezený přístup
  Cestovní zpráva - Konference Digitálna knižnica 2008
  (2008) Žižková, Štěpánka; Sháněl, Jakub; Římanová, Radka; Pejšová, Petra; Pfeiferová, Martina
  Cíl cesty byla účast na konferenci Digitálna knižnica, 27. – 29. dubna 2008, Hotel Družba Jasná.