Publikace:
Co dělat, aby byla data v doktorských disertacích znovu využitelná pro výzkum?

UPOZORNĚNÍ: Pokud video nejde přehrát, přihlašte se jednotným přihlášením NTK do repozitáře. Poté klikněte pravým tlačítkem na odkaz na soubor, který chcete přehrát a zvolte "Uložit odkaz jako" a soubor uložte.

Datum
2015
Název časopisu
ISSN časopisu
Název svazku
Vydavatel
Výzkumné projekty
Organizační jednotky
Číslo časopisu
Abstrakt

Jak může akademická knihovna přispět k tomu, aby byla data odevzdávaná jako součást doktorských disertačních prací znovu využitelná pro výzkum? Tento příspěvek poskytne několik doporučení pro informační profesionály. Doporučení jsou založena na zhodnocení studií, projektů a empirických důkazů získaných pomocí obsahové analýzy zdrojů a typů dat z 300 tištěných i digitálních disertací z oblasti sociálních a humanitních věd (1987-2013) a také na základě průzkumu managementu dat, kterého se zúčastnilo přes 300 vědců a Ph.D. studentů z Univerzity v Lille v dubnu a květnu 2015.


How can an academic library contribute to make data submitted together with PhD dissertations useful for further research? Our paper provides some recommendations for information professionals, based on a review of studies and projects and on empirical evidence from a content analysis of data sources and types from 300 print and digital dissertations in social sciences and humanities (1987–2013) and a survey on data management conducted with more than 300 scientists and PhD students in April and May 2015 on the Lille campus.

Popis
Klíčová slova
výzkumná data, research data
Citace