Publikace:
Project DEAL: plans, challenges, results

UPOZORNĚNÍ: Pokud video nejde přehrát, přihlašte se jednotným přihlášením NTK do repozitáře. Poté klikněte pravým tlačítkem na odkaz na soubor, který chcete přehrát a zvolte "Uložit odkaz jako" a soubor uložte.

Datum
2019
Název časopisu
ISSN časopisu
Název svazku
Vydavatel
Výzkumné projekty
Organizační jednotky
Číslo časopisu
Abstrakt

DEAL is an initiative of the Alliance of Science Organizations in Germany with the goal to conclude nationwide licensing agreements for the entire portfolio of electronic journals from major academic publishers. The intention is to bring about significant change to the status quo in relation to negotiations, content and pricing in the process and to achieve wide-scale, lasting improvements in open access to scholarly literature. The first agreement with a major publisher was signed on January 15, 2019 – after a long series of negotiations. I am a member of the DEAL negotiation team and will report on the whole range of plans and challenges as well as my expectations for future development.

Popis
Klíčová slova
Alliance of Science Organizations, Německo, vydavatelé, elektronické časopisy, smlouvy, Alliance of Science Organizations, Germany, academic publishers, electronic journals, contracts
Citace
DOI
ISBN
ISSN
Název akce
16th IFLA ILDS Conference 2019: Beyond the Paywall
Datum a místo konání
2019-10-09
Praha (CZ)