Osoba:
Kožuchová, Kristýna

Načítá se...
Profilový obrázek
Emailová adresa
Datum narození
Výzkumné projekty
Organizační jednotky
Název pracovní pozice
Příjmení
Kožuchová
Křestní jméno
Kristýna
ORCID iD
Jméno

Výsledky vyhledávání

Nyní se zobrazuje 1 - 6 z 6
  • PublikaceOtevřený přístup
    Polytematický strukturovaný heslář (PSH) a Předmětová hesla Kongresové knihovny (LCSH) v kontextu vybraných trendů ve vývoji systémů organizace znalostí
    (Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, 2011) Kožuchová, Kristýna; Havlíčková, Klára; Drobíková, Barbora
    Diplomová práce analyzuje Polytematický strukturovaný heslář (PSH) a Předmětová hesla Kongresové knihovny (LCSH) v kontextu vybraných trendů ve vývoji systémů organizace znalostí. Za tímto účelem jsou nejprve představeny systémy organizace znalostí (KOS), jejich taxonomie a návrh způsobu jejich hodnocení. Dále je charakterizován World Wide Web v kontextu organizace znalostí se zaměřením na webovou éru KOS. Třetí kapitola se věnuje vybraným trendům ve vývoji KOS, konkrétně se věnuje interoperabilitě KOS a aplikaci webových technologií. Ve čtvrté kapitole jsou na základě navrženého způsobu hodnocení KOS popsány dva tradiční zástupci KOS, tedy PSH a LCSH. Poslední kapitola se zaměřuje na analýzu vybraných trendů ve vývoji KOS v kontextu PSH a LCSH. Analýza představuje detailnější pohled na převod PSH a LCSH do datového modelu SKOS, který je společný oběma systémům, stejně jako uvádí příklady interoperability těchto systémů.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Co se skrývá za vyhledáváním aneb Searching Session NTK 2010
    (2010) Kožuchová, Kristýna
    5. října 2010 proběhl v Národní technické knihovně (NTK) seminář "Co se skrývá za vyhledáváním aneb Searching Session NTK 2010", který byl realizován v rámci projektu Moderní informační a komunikační technologie v knihovnictví 2010 s podporou programu Ministerstva kultury Veřejné informační služby knihoven, konkrétně podprogramu Mimoškolní vzdělávání knihovníků. Seminář byl určen zejména pracovníkům knihoven, informačním specialistům, ale i odborníkům z dalších oblastí. Byl rozdělen do dvou částí – dopoledního a odpoledního bloku. Celkem se v rámci bloku uskutečnilo osm přednášek.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Wikipedie a Polytematický strukturovaný heslář: Mají něco společného?
    (2011) Kožuchová, Kristýna
    Prezentace nejprve představuje PSH, jeho vlastnosti, účel a způsoby aktualizací. Poté se zaměřuje na vybrané společné vlastnosti PSH a Wikipedie.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Polytematický strukturovaný heslář a jeho potenciál v oblasti třídění a zpřístupňování webových dokumentů
    (2010) Kožuchová, Kristýna; Škuta, Ctibor
    PSH je jedním ze zástupců systémů organizace znalostí a je proto určen k předmětové indexaci dokumentů tak, aby mohly být později efektivněji vyhledány. Zatímco v minulosti byla předmětová indexace dokumentů doménou profesionálů – knihovníků, nyní se tento druh intelektuální činnosti přesouvá také do rukou běžných uživatelů. V roce 2009 došlo v oblasti PSH k několika významným změnám. Heslář je nyní zveřejněn v sémantickém formátu Simple Knowledge Organisation System (SKOS) v souladu s principy linked data pod licencí Creative Commons. SKOS slouží k reprezentaci systémů organizace znalostí a je postaven na W3C standardech RDF (Resource Description Framework) a RDFS (RDF - Schema) za účelem zpřístupnění strukturovaných slovníků pro sémantický web. Vzhledem k používání globálně unikátních URI (Uniform Resource Identifier) jako identifikátorů je možné na hesla PSH jednoduše odkazovat a vytvářet vazby s dalšími informačními zdroji. V případě PSH to znamená, že u některých hesel lze nalézt odkazy na předmětová hesla Kongresové knihovny (Library of Congress Subject Headings) a DBPedii. Jednou z novinek zpřístupněných na stránkách Národní technické knihovny v sekci PSH je funkce pro vytváření úryvků metadat s hesly PSH ve formátech Dublin Core a Common Tag. Prostřednictvím zápisu RDF v atributech (RDFa) je možné jejich zakomponování přímo do těla dokumentů ve formátu (X)HTML bez vlivu na výsledné zobrazení. V současnosti PSH neslouží pouze jako prostředek pro věcnou selekci bibliografických záznamů, ale jeho potenciál je rozvíjen také v oblasti třídění a zpřístupňování webových dokumentů.
  • PublikaceOmezený přístup
    Referát PSH: Polytematický strukturovaný heslář (PSH)
    (2010) Kožuchová, Kristýna; Škuta, Ctibor
    Prezentace stručně představuje některé z novinek z oblasti PSH.