Osoba:
Razím, Tomáš

Načítá se...
Profilový obrázek
Emailová adresa
Datum narození
Výzkumné projekty
Organizační jednotky
Název pracovní pozice
Příjmení
Razím
Křestní jméno
Tomáš
Jméno

Výsledky vyhledávání

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 12
  • PublikaceOtevřený přístup
    Práce s informacemi, zdroji a odbornými texty
    (2022) Chodounská, Alena; Razím, Tomáš
    Webinář pro učitele chemie 2. stupně ZŠ a SŠ byl zaměřený na problematiku vyhledávání, zpracovávání a prezentování odborných informací v oblasti chemie a přírodních věd. Informační specialisté Národní technické knihovny (NTK) představili volně dostupné elektronické informační zdroje vhodné pro studenty i učitele, techniky pokročilého vyhledávání a nástroje pro stahování a správu citaci. Dalším tématem bylo budování kompetencí, které souvisejí s používáním informací (např. jejich kritické hodnocení a psaní odborných textů), a které jsou přenositelné i do dalších oblastí vzdělávání a života. V závěru pracovníci NTK shrnuli zkušenosti učitelů z několika partnerských středních škol, kteří odpovídají za rozvoj těchto dovedností u svých studentů.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Academic Integrity
    (2022-06-30) Martinová, Olga; Razím, Tomáš
    Video recording of NTK’s webinar (April 19, 2022) focusing on academic integrity and publication ethics. It was designed primarily for doctoral candidates and early career researchers who are writing dissertations or scientific articles.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Od ročníkové práce k impaktovanému článku: akademická informační podpora v Národní technické knihovně
    (2022-05-23) Chodounská, Alena; Razím, Tomáš
    Národní technická knihovna nabízí informační podporu široké škále uživatelů od studentů a učitelů středních škol až po doktorandy, vysokoškolské pedagogy a výzkumníky. Příspěvek popisuje, jaké rozdíly byly vysledovány v potřebách a návycích různých věkových a cílových skupin a co mají tyto skupiny naopak společného. Na konkrétních případech je ukázáno, jak tyto zkušenosti ovlivňují podobu podpory v NTK a jak pomáhají uživatele, ve spolupráci s jejich mentory a pedagogy, lépe připravovat na nadcházející stupně vzdělávání či kariéry.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Citování v závěrečných pracích
    (Národní technická knihovna, 2023-10) Razím, Tomáš; Millerová, Kristina
    Webinář byl určen všem zájemcům o problematiku citování a parafrázování ve vysokoškolských pracích a v dalších akademických textech. Zabýval se základy citování a užitečnými tipy.
  • PublikaceOmezený přístup
    Cestovní zpráva - European Conference on Information Literacy 2023
    (Národní technická knihovna, 2023) Razím, Tomáš; Šátková, Barbora
    Cestovní zpráva popisuje naši účast na konferenci ECIL 2023, kde jsme představili praxi informační podpory v NTK akademických knihovníkům a vědcům a výzkumníkům v oblasti knihovnictví a informační vědy. Zároveň jsme se poučili z aktivit dalších světových institucí v oblasti rozvoje informační gramotnosti.
  • PublikaceOmezený přístup
    Informační podpora středních škol v roce 2021
    (Národní technická knihovna, 2022-01) Razím, Tomáš
    Zpráva shrnující podporu středních škol Národní technické knihovny v roce 2021. Obsahuje údaje o poskytnutých lekcích, konzultacích a vytvořených podpůrných materiálech.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Breaking the Vicious Circle: Mapping and Addressing Gaps in Information Literacy Across the Educational Cycle
    (National Library of Technology, 2023) Razím, Tomáš; Šátková, Barbora
    This paper describes how the Czech National Library of Technology in Prague (NTK) maps the information needs of its patrons and how it addresses the gaps in information literacy (IL) that (re-)appear in successive educational stages. In the past five years, NTK information specialists have provided individual consultations to 644 students and researchers and organized 230 IL workshops/webinars attended by 5,396 students and researchers. By combining qualitative and quantitative content analyses of these activities, we managed to identify structural IL gaps that extend from high school students to doctoral researchers: insufficient knowledge of searching tools and suitable search engines; insufficient ability to evaluate information found online; misapprehension of the main principles of referencing sources, lack of knowledge about citation managers; difficulties with writing academic texts as such. These findings point to the benefits of closing the IL gap earlier rather than later, as already suggested by other examples of best practice (Dolničar, Podgornik, Bartol & Šorgo, 2020; McPherson & Dube, 2016). We will illustrate this by presenting case studies dealing with the transition from high school to university and from Master to doctoral work. IL interventions earlier in the education cycle, in our case, appear to provide benefits later in life, but we have not yet performed a longitudinal study confirming this. Nevertheless, while the Czech education system does not yet require independent research and academic writing outputs in its high school curriculum (Výzkumný ústav pedagogický v Praze, 2007), our efforts to date (Razím & Chodounská, 2021; Martinová & Tassanyi, 2018; Tvrdá & Martinová, 2017) developed in cooperation with instructors, are in high demand. This anecdotally points to a need for more comprehensive IL interventions that systematically encompass the entire public educational cycle, as previously identified by Martinová & Tassanyi (2018). The goal of our contribution is to show what structural IL gaps should be filled at the high school level and why, and how libraries could contribute to achieving this. Aside from continuing the aforementioned instructional services, we plan to extend our services to more schools and to resume our cooperation with the National Pedagogical Institute, with the hope that we can provide evidence-based data to the Czech Ministry of Education on the effectiveness of IL interventions and, perhaps in the form of a future longitudinal survey tracking student success over the long-term, show how IL leads to benefits such as better preparation for university-level work and/or civic engagement.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Anatomie akademické podpory NTK
    (2022) Chodounská, Alena; Razím, Tomáš
    Národní technická knihovna v Praze (NTK) je veřejná knihovna se specializovanou kolekcí zaměřenou na technické a přírodní vědy. Studentům, vyučujícím a výzkumníkům z Vysoké školy chemicko-technologické pak sloužíme jako akademická knihovna, stejně jako výzkumníkům z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Všem našim uživatelům nabízíme přístup k široké kolekci odborných elektronických a tištěných zdrojů, příjemné studijní prostředí v moderní a uživatelsky přívětivé budově a vlídnou podporu při využívání informačních zdrojů, vyhledávacích nástrojů a vybavení NTK. Ve spolupráci s mentory a pedagogy se pak snažíme přispívat k rozvoji dovedností souvisejících s efektivním vyhledáváním a používáním (akademických) informací, kritickým hodnocením informačních zdrojů a prezentováním odborných výsledků. Podporu nabízíme především formou konzultaci na místě i online, a dále prostřednictvím workshopů a webinářů. V rámci příspěvku blíže představíme cílové skupiny se kterými pracujeme. Nastíníme jaké jsou výzkumné a vzdělávací potřeby našich uživatelů a jaké informační problémy nejčastěji řeší při práci na svých studijních a výzkumných projektech. Podělíme se o zkušenosti s různými formáty vzdělávacích akcí a podrobněji popíšeme obsah našich workshopů i konzultací. Zaměříme se také na metody sběru a vyhodnocování zpětné vazby a na naše postupy při průběžném přizpůsobování služeb potřebám našich (potenciálních) uživatelů.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Jak na závěrečnou práci: Citování v závěrečných pracích
    (Národní technická knihovna, 2023-03) Millerová, Kristina; Razím, Tomáš
    Webinář proběhl 28.3.2023 v rámci cyklu pro diplomanty Jak na závěrečnou práci. Zaměstnanci NTK z Oddělení informační podpory v něm vysvětlují základní principy citování (proč a co citovat/necitovat), terminologii (přímá x nepřímá citace, citace, bibliografický záznam), jednotlivé citační metody/systémy (harvardská metoda, metoda poznámky pod čarou, metoda číselných odkazů - Vancouver) a styly. Zmíněny jsou i výhody používání citačních manažerů a generátorů citací. Podstatná část prezentace se věnuje ukázkám bibliografických citací různých typů informačních zdrojů dle ČSN ISO 690:2011. Zmíněny jsou i časté problémy, s kterými se uživatelé při citování potýkají, a jejich řešení. Cílem webináře bylo zbavit posluchače obav z citování a poskytnout jim co nejpraktičtější návod (včetně příkladů), který mohou použít při psaní svých odborných prací.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Navigating Scientific Resources and Staying Organized
    (2021-11) Chodounská, Alena; Razím, Tomáš
    Video recording of NTK’s webinar (November 2, 2021) focusing on searching, evaluating, and citing academic resources. It was designed primarily for doctoral candidates and early career researchers who are writing dissertations or scientific articles.