Publikace:
Virtuální národní fonotéka - podpora spolupráce

Datum
2019
Název časopisu
ISSN časopisu
Název svazku
Vydavatel
Výzkumné projekty
Organizační jednotky
Číslo časopisu
Abstrakt

Od loňského roku má Národní technická knihovna v Praze ve své správě unikátní databázi záznamů zvukových nosičů uložených v českých institucích - Virtuální národní fonotéku. Tato databáze a portál sdružuje na jednom místě záznamy z institucí různého typu - knihovny, komerční vydavatelství (nejvýznamnější je spolupráce s vydavatelstvím Supraphon), Český rozhlas, Česká televize i soukromí sběratelé. Uživatelé portálu mohou zjistit, která instituce vlastní požadovanou nahrávku, a následně stojí na křižovatce s několika směry: mohou do instituce zajít a nahrávku si poslechnout či půjčit, mohou si díky odkazu poslechnout ukázku nahrávky, mohou si nahrávku zakoupit na e-shopu vydavatele či si mohou zobrazit digitalizovanou verzi dané nahrávky. Portál v současnosti obsahuje asi 500 tis. metadatových záznamů od 24 dodavatelů. Díky navázané spolupráci můžeme realizovat také další návazné projekty. Ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon jsme připravili pro uživatele naší knihovny novou službu - mohou na přístupových bodech v budově NTK poslouchat nahrávky z produkce Supraphonu na svých mobilních zařízeních. Našimi cíli pro nejbližší 2 roky je zejména navázat spolupráci s dalšími dodavateli záznamů do VNF a připravit novou verzi portálu tak, aby splňoval kritéria moderní a bezpečné databáze. Vzhledem ke společné historii našich dvou zemí uvítáme také spolupráci od slovenských knihoven a dalších partnerů v oblasti zvukových dokumentů.


Last year, the National Library of Technology of the Czech Republic became the new administrator of the Virtual National Phonoteque (VNP). This unique database is the aggregator of audio documents stored in Czech institutions. The portal collects metadata across different types of institutions: libraries, archives, museums, commercial publishers, Czech Radio, Czech Television and even private collectors, making them all accessible in one location. Visitors to the portal can use it to locate metadata records for the item of interest, thereafter finding themselves with several options: to visit the owner of the audio to listen to it there or borrow it, to buy it in the publisher’s e-shop, or to view and listen digitised version directly. The portal currently contains about one and a half million metadata records and pools data from 24 suppliers. Thanks to our established collaborations we are now undertaking more projects and working towards taking the next steps. In cooperation with Supraphon we have made a new service for NLT visitors, who have exclusive direct access to the Supraphon Digital Archive, allowing them to listen music via headphones and on mobile devices from within our library. Our immediate targets for next two years are to involve and cooperate with more suppliers to enrich the VNP´s content, and to develop a new version of the portal to meet all the criteria of a modern, secure database. Given our common history, we are open to collaboration with slovak libraries and other institutions, with regards to sound recordings.

Popis
Klíčová slova
Virtuální národní fonotéka, zvukové dokumenty, kulturní dědictví, Visegrádská skupina, Virtual National Phonoteque, sound records, cultural heritage, The Visegrad Group
Citace
DOI
ISBN
ISSN
Název akce
8. Kolokvium knižnično-informačných expertov krajín V4+
Datum a místo konání
2019-06-19
Bratislava (SK)