Osoba:
Šilha Machová, Hana

Načítá se...
Profilový obrázek
Emailová adresa
Datum narození
Výzkumné projekty
Organizační jednotky
Název pracovní pozice
Příjmení
Šilha Machová
Křestní jméno
Hana
ORCID iD
https://orcid.org/0009-0007-3265-8842
Jméno

Výsledky vyhledávání

Nyní se zobrazuje 1 - 7 z 7
  • PublikaceOtevřený přístup
    Novinky Národního centra PID
    (Národní technická knihovna, 2024) Černohlávková, Petra; Šilha Machová, Hana
    Misí Národního centra pro perzistentní identifikátory je poskytovat administrativní, metodickou a finanční podporu pro zavádění perzistentních identifikátorů (PIDs) kompatibilních s evropskými a mezinárodními standardy. V rámci prezentace na tradiční konferenci VšeVěd jsou představeny aktuality z Národního centra PID, včetně persistentních identifikátorů ROR a RAiD a novinky z Národního centra ORCID, jehož posláním je podpořit široké a efektivní využívání trvalého identifikátoru pro výzkumníky ORCID iD v České republice. Prezentace se věnuje bezpečnosti dat v ORCID profilech a důvěryhodnosti záznamů, důvěryhodným organizacím a osobám. Představena je také praktická ukázka využití ORCID iD v instituci.
  • PublikaceOtevřený přístup
    ORCID iD: Jak chytře nastavit a efektivně využít svůj profil výzkumníka
    (Národní technická knihovna, 2024) Šilha Machová, Hana
    Máte ORCID iD, ale nevíte, jak z něj dostat maximum? Nebo ho ještě nemáte a chcete ho rychle a správně nastavit? Tato prezentace vám ukáže, jak ORCID využít ve vaší kariéře co nejefektivněji – nástroje pro propojení záznamů o publikacích s klíčovými databázemi a systémy, automatické aktualizace, vkládání afiliací apod. Naučíte se, jak správně nastavit viditelnost vašich záznamů, aby byl váš výzkum snadno dohledatelný. Praktické tipy a triky vám pomohou optimalizovat profil ORCID a ušetřit čas při jeho správě.
  • PublikaceOtevřený přístup
    ORCID iD for Researchers
    (National Library of Technology, 2024) Šilha Machová, Hana
    ORCID iD is a persistent identifier that uniquely links researchers to their publications, data, and other research outputs. It helps distinguish authors with similar names and ensures visibility and reliable connections to their work. This presentation was part of the IOCB PhD Skills Day: Essential Researcher Competencies, held on November 20, 2024, at the National Library of Technology (NTK) in Prague. The goal of the presentation was to introduce doctoral students to the importance of ORCID iD for their academic and research careers. Key benefits of ORCID iD were presented, such as unique author identification, linking publications and research records, and supporting international collaboration. The presentation included practical demonstrations of registration, profile management, and integration with other systems to facilitate researchers' work.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Výroční setkání národního centra ORCID
    (Národní technická knihovna, 2024) Šilha Machová, Hana
    V rámci hlavního programu výročního setkání národního centra ORCID byla prezentace zaměřena na klíčová témata spojená s fungováním národního centra a rozvojem ORCID v České republice. Úvodní část poskytla přehled aktuální situace národního centra ORCID, včetně statistik využívání ORCID a nastínění cílů do budoucna. Dále byly představeny nejnovější změny včetně aktualizovaných Zásad ochrany osobních údajů a opatření na podporu důvěryhodnosti a bezpečnosti dat. Následovala část věnovaná interní komunikaci a propagaci ORCID, kde byly sdíleny příklady dobré praxe a zkušenosti z různých institucí. Prezentace vyvrcholila sdílením konkrétních zkušeností s integrací ORCID do institucionálních systémů, doplněným o podnětnou diskusi a prostor pro otázky účastníků.
  • PublikaceOtevřený přístup
    ORCID iD: Jak chytře nastavit a efektivně využít svůj profil výzkumníka
    (Národní technická knihovna, 2024) Šilha Machová, Hana
    ORCID iD slouží k jednoznačné a trvalé identifikaci všech osob zapojených do výzkumu. Díky ORCID iD lze odlišit autory se stejným nebo podobným jménem a propojit je s jejich publikacemi, výzkumnými daty či jinými výsledky vědecké činnosti. Tento identifikátor zajišťuje spolehlivost a viditelnost výzkumných výstupů a jejich vazbu na konkrétní tvůrce. Webinář pro zájemce z ústavů AV ČR byl zaměřen na praktické, jednoduché a rychlé vytvoření a efektivní nastavení ORCID profilu vč. propojení záznamů o publikacích, přidávání afiliací, propojení s vybranými databázemi a nastavení automatických aktualizací. Vysvětleny byly role důvěryhodných osob a organizací a značky důvěryhodnosti. Zazněly odpovědi na vybrané FAQ. Účastníci webináře byli také seznámeni s činností Národního centra ORCID, které podporuje české instituce při integraci a efektivním využívání ORCID.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Cestovní zpráva - ORCID Consortia Lead Workshop in Munich
    (Národní technická knihovna, 2025) Šilha Machová, Hana
    Cestovní zpráva shrnuje účast na mezinárodním workshopu ORCID Consortia Lead, který se uskutečnil ve dnech 10.–11. února 2025 na Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově. Hlavním cílem akce bylo sdílení zkušeností mezi vedoucími národních konsorcií, posilování spolupráce a spoluvytváření strategie. Program zahrnoval diskuse o osvědčených postupech v oblasti podpory členů, onboardingových strategiích, využití komunikačních nástrojů i integrace ORCID. Součástí byla také spolupráce na návrhu strategického plánu ORCID pro období 2026–2029. Účast přinesla nejen inspiraci a konkrétní podněty pro další rozvoj českého konsorcia, ale také prohloubila mezinárodní vazby.
  • PublikaceOtevřený přístup
    ORCID iD v NTK: Jak chytře nastavit a efektivně využít svůj profil výzkumníka
    (Národní technická knihovna, 2025) Šilha Machová, Hana
    Seminář byl určen zaměstnancům Národní technické knihovny (NTK) a zaměřil se na praktické využití perzistentního identifikátoru ORCID iD. Účastníci se seznámili s výhodami ORCID, naučili se, jak si založit a správně nastavit svůj profil, jak přidat výzkumné výstupy, afiliaci atd. Zvláštní pozornost byla věnována možnostem automatické aktualizace profilu, důvěryhodnosti dat a možnostem propojení s dalšími nástroji (např. Web of Science, Crossref, DataCite). Seminář také přispěl ke zvýšení povědomí o významu perzistentních identifikátorů.