Osoba:
Černohlávková, Petra

Načítá se...
Profilový obrázek
Emailová adresa
Datum narození
Výzkumné projekty
Organizační jednotky
Název pracovní pozice
Příjmení
Černohlávková
Křestní jméno
Petra
ORCID iD
https://orcid.org/0000-0001-8683-6156
Jméno

Výsledky vyhledávání

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 27
  • PublikaceOtevřený přístup
    Metadata a interoperabilita
    (2022) Černohlávková, Petra
    EOSC Roadshow měla za cíl informovat o implementaci EOSC v ČR a možnostech zapojení pro všechny zájemce. Tato prezentace je zaměřená na metadata výzkumných dat, jejich management a chystanou podporu.
  • PublikaceOmezený přístup
    Agenda a kontext Centra repozitářů a PID
    (Národní technická knihovna, 2023) Černohlávková, Petra
    Prezentace z interního školení vedoucí Centra repozitářů a PID pro spolupracující zaměstnance NTK, konaného 24. ledna 2023.
  • PublikacePouze metadata
    Cestovní zpráva - Data Spaces Symposium
    (Národní technická knihovna, 2024) Černohlávková, Petra
    Cestovní zpráva z Data Spaces Symposium.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Cestovní zpráva - SEMIC 2022: Data Spaces in an interoperable Europe
    (2022) Černohlávková, Petra; Vyčítalová, Hana
    Účelem služební cesty byla účast na mezinárodní konferenci SEMIC 2022 (Data Spaces in an interoperable Europe). Akci uspořádala Evropská komise ve spolupráci s Českou republikou, coby současnou přesedající zemí Evropské unie. Cílem účasti na akci byla příležitost získat nové poznatky z oblasti interoperability dat, zejména v prostředí otevřených dat a dat ve státní správě, a navázat nové kontakty mezi odborníky.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Výroční konference NTK 2022: Co se chystá v roce 2023
    (2022) Zlámalová, Petra; Proche, Ivan; Novák, Martin; Šorm, Marek; Procházková, Petra; Firsová, Naděžda; Pavlíčková, Tereza; Černohlávková, Petra; Jirát, Jiří; Budilová, Natálie; Hnátková, Eva; Pokorný, Jan; Šimek, Miroslav; Ziegelheimová, Jana
  • PublikaceOtevřený přístup
    Úvod do metadat II: metadata v kontextu NRP
    (Národní technická knihovna, 2023) Černohlávková, Petra; Vyčítalová, Hana; Šimek, Miroslav; Klímek, Jakub
    Druhý blok webináře k úvodu do metadat navazuje na první blok (8.6.2023) a skládá se z několika kratších přednášek. V úvodu je shrnuto, co zaznělo v prvním bloku. Druhá část doplňuje informace o užívaných formátech (jazycích) pro metadatová schémata, představeny jsou zejména JSON, JSON-LD a YAML. Významnou částí je úvod do otevřených dat a schématu DCAT. Blok je zakončen představením schématu DataCite, které je nezbytné respektovat kvůli získávání identifikátoru DOI pro výzkumná data. Následují otázky účastníků a diskuse.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Národní podpora implementace perzistentních identifikátorů
    (2022) Černohlávková, Petra
    Při NTK začátkem roku 2023 vznikne Centrum perzistentních identifikátorů, jehož cílem je podporovat a koordinovat implementaci mezinárodně uznávaných identifikátorů do českého prostředí VaVaI. Centrum naváže na dosavadní úsilí v této oblasti a bude podporovat komunitní sdílení znalostí a zkušeností. Příspěvek představí koncepci centra, jeho zamýšlený záběr, finanční aspekty a shrne stav příprav.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Národní repozitář: účel a vývoj
    (2020) Šimek, Miroslav; Černohlávková, Petra
  • PublikaceOtevřený přístup
    Výroční konference NTK 2020
    (2020) Svoboda, Martin; Pokorný, Jan; Pavlíčková, Tereza; Hnátková, Eva; Chodounská, Alena; Jirát, Jiří; Burgstaller, Jiří; Černohlávková, Petra; Synek, Pavel
  • PublikaceOtevřený přístup
    Interoperabilita metadat v EOSC
    (Národní technická knihovna, 2023) Černohlávková, Petra; Růžička, Michal
    Správa výzkumných dat se má řídit FAIR principy, které se vztahují stejně tak i na metadata o výzkumných datech. Interoperabilita metadat představuje klíčovou roli v nalezitelnosti a dostupnosti objektů, které popisují. Interoperabilita by měla být zajištěna skrze metadatové standardy či metadatová schémata, na kterých se daná komunita shodne, také na přenosu sémantického významu atributů a vytváření vazeb mezi jednotlivými entitami. Podoba schémat je často také ovlivněna technickým řešením softwarů, ve kterých jsou aplikovány. Jedná se v současnosti o velmi heterogenní prostředí s nedostatečnou mírou dokumentace. O to zásadnější harmonizace práce s metadaty hraje roli v naplenění implementace propojeného výzkumného prostoru EOSC. V této přednášce se budeme zabývat problematikou interoperability metadat v rámci národní datové infrastruktury a souvisejících plánech pro harmonizaci práce s metadaty v České republice.