Osoba:
Horová, Iva

Načítá se...
Profilový obrázek
Emailová adresa
Datum narození
Výzkumné projekty
Organizační jednotky
Název pracovní pozice
Příjmení
Horová
Křestní jméno
Iva
ORCID iD
https://orcid.org/0000-0003-0883-6737
Jméno

Výsledky vyhledávání

Nyní se zobrazuje 1 - 8 z 8
  • PublikaceOtevřený přístup
    Virtual National Phonoteque: National Aggregator for Sound in the Czech Republic
    (National Library of Technology, 2019) Horová, Iva; Malinová, Iva
  • PublikaceOtevřený přístup
    Věnujeme zvukovým nahrávkám v ČR potřebnou péči?
    (2019) Horová, Iva; Novotná, Helena
    Současná situace v oblasti péče o zvukové nahrávky v ČR. Srovnání se stavem v zahraničí. Zvukové dokumenty v projektech VISK. K otázkám průzkumů a popisu zvukových dokumentů v paměťových institucích. Aktuální velké projekty: Virtuální národní fonotéka a Nový fonograf.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Virtuální národní fonotéka - podpora spolupráce
    (2019) Malinová, Iva; Horová, Iva
    Od loňského roku má Národní technická knihovna v Praze ve své správě unikátní databázi záznamů zvukových nosičů uložených v českých institucích - Virtuální národní fonotéku. Tato databáze a portál sdružuje na jednom místě záznamy z institucí různého typu - knihovny, komerční vydavatelství (nejvýznamnější je spolupráce s vydavatelstvím Supraphon), Český rozhlas, Česká televize i soukromí sběratelé. Uživatelé portálu mohou zjistit, která instituce vlastní požadovanou nahrávku, a následně stojí na křižovatce s několika směry: mohou do instituce zajít a nahrávku si poslechnout či půjčit, mohou si díky odkazu poslechnout ukázku nahrávky, mohou si nahrávku zakoupit na e-shopu vydavatele či si mohou zobrazit digitalizovanou verzi dané nahrávky. Portál v současnosti obsahuje asi 500 tis. metadatových záznamů od 24 dodavatelů. Díky navázané spolupráci můžeme realizovat také další návazné projekty. Ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon jsme připravili pro uživatele naší knihovny novou službu - mohou na přístupových bodech v budově NTK poslouchat nahrávky z produkce Supraphonu na svých mobilních zařízeních. Našimi cíli pro nejbližší 2 roky je zejména navázat spolupráci s dalšími dodavateli záznamů do VNF a připravit novou verzi portálu tak, aby splňoval kritéria moderní a bezpečné databáze. Vzhledem ke společné historii našich dvou zemí uvítáme také spolupráci od slovenských knihoven a dalších partnerů v oblasti zvukových dokumentů.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Nové databáze nejen pro milovníky hudby
    (2018) Horová, Iva; Šír, Filip
    Příspěvek se zaměřuje na současnost a plány v oblasti budování databází zvukových dokumentů, které jsou důležitým informačním zdrojem nejen pro hudebníky a muzikology, ale také pro studium a výzkum v oborech historie, divadlo, filmová hudba, orální historie, historie nahrávání zvuku a zvukového průmyslu atd. V první řadě přináší informace o nové etapě Virtuální národní fonotéky, která změnila svého provozovatele a po dlouhé době stagnace nastává doba jejího nového rozvoje. Druhým velmi zajímavým zdrojem je mezinárodní databáze diskografií, budovaná v gesci Diskografické komise IASA. Tento velkolepý projekt byl zahájen v roce 2016 díky aktivitě a úzké spolupráci autora příspěvku (předseda Diskografické komise) a Petera Laurence z Harvard University. Dále příspěvek představí dva plánované výstupy, které vzniknou v rámci projektu NAKI II - Nový fonograf Národního muzea. Prvním z nich je Národní diskografická databáze, druhým pak specializovaný portál. Jeho úkolem bude zpřístupňovat a přibližovat široké veřejnosti zajímavosti ze sbírek gramofonových desek NM.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Aktuální informace z oblasti zvukových dokumentů aneb jak na to
    (2019) Horová, Iva; Malinová, Iva
    Prezentace přináší základní informace o oblasti historie zvukových dokumentů, o aktuální situaci z hlediska zpracovávání a péče o ně v ČR. Seznamuje s hlavními současnými projekty tj. s portálem Virtuální národní fonotéka a s Novým fonografem a s dotačními programy.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Virtual National Phonoteque
    (2018) Horová, Iva; Malinová, Iva; Allen, Anthony
    Od začátku tohoto roku má Národní technická knihovna v Praze ve své správě unikátní databázi záznamů zvukových nosičů uložených v českých institucích - Virtuální národní fonotéku. Tato databáze a portál sdružuje na jednom místě záznamy z institucí různého typu - knihovny, komerční vydavatelství (nejvýznamnější je spolupráce s vydavatelstvím Supraphon), Český rozhlas, Česká televize i soukromí sběratelé. Uživatelé portálu mohou zjistit, která instituce vlastní požadovanou nahrávku, a následně stojí na křižovatce s několika směry: mohou do instituce zajít a nahrávku si poslechnout či půjčit, mohou si díky odkazu poslechnout ukázku nahrávky, mohou si nahrávku zakoupit na e-shopu.
  • PublikaceOtevřený přístup
    K otázkám popisu zvukových dokumentů v paměťových institucích
    (Národní technická knihovna, 2018) Hrubá, Lenka; Horová, Iva
  • PublikaceOtevřený přístup
    Virtuální národní fonotéka jako sektorový agregátor zvukového kulturního dědictví
    (2019) Malinová, Iva; Horová, Iva
    Národní technická knihovna je od r. 2018 správcem a provozovatelem Virtuální národní fonotéky (VNF). Z pověření Ministerstva kultury pro VNF vyplývá také povinnost plnit funkci sektorového agregátora pro oblast zvukových dokumentů ve vztahu k chystanému národnímu informačnímu kulturnímu portálu. Původním a základním posláním VNF je být agregovanou databází metadat zvukových dokumentů, s odkazy do lokálních portálů a katalogů institucí různého typu a s informacemi o podmínkách dostupnosti požadovaných nahrávek. Usilujeme o to, aby se VNF ubírala i dalšími směry, které by rozvíjely tyto primární funkce tak, aby se Fonotéka stala vstupním bodem pro zájemce o problematiku zvukových dokumentů a přispěla k záchraně a prezentaci národního zvukového kulturního dědictví. Zde se neobejdeme bez spolupráce s dalšími partnery v oblasti zvukových dokumentů.