Výzkumný projekt: Přizpůsobení výjimek a omezení autorského práva, práv souvisejících a zvláštních práv pořizovatele databáze prostředí digitálních sítí
Načítá se...
Přispěvatelé
Poskytovatelé finací
ID
GA17-22474S
Autoři
Publikace
Osiřelá díla a díla na trhu nedostupná po novele autorského zákona
(2017) Myška, Matěj
Navrhovaný příspěvek se zaměří na změny, které přinesla poslední velká novela autorského zákona (zákon č. 102/2017 Sb.) pro paměťové instituce. Specifi cky se pak zaměří na problematiku děl osiřelých a děl nedostupných na trhu. Příspěvek provede základní analýzu přijaté úpravy, představí její limity a dopady na knihovnickou praxi. Pozornost bude věnována i připravovaným změnám v této oblasti v právních aktech Evropské unie, zejména pak návrhu Směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu.
Právní režim digitalizace a uchovávání digitálních děl ve veřejných archivech
(Národní technická knihovna, 2018) Koščík, Michal
Cílem příspěvku je poskytnout praktický náhled do právního rámce digitalizace autorskoprávních děl, jež jsou součástí sbírek a archivů veřejných a obecně-prospěšných institucí. Příspěvek se dále zaměří na nakládání s digitálními kopiemi děl, jež existují výhradně v digitální podobě (tj. nelze je digitalizovat) a existuje veřejný zájem na jejich zachování. Příspěvek analyzuje výjimky z autorského práva dle stávající právní úpravy a možný vývoj právního rámce pro digitální archivy v rámci připravovaného nařízení o jednotném digitálním trhu EU.
Zvláštní právo pořizovatele databáze a výjimka úředního díla
(Národní technická knihovna, 2018) Míšek, Jakub
"Open data" novelou autorského zákona (z. č. 298/2016 Sb.) došlo k úpravě § 94, dle kterého se (staro)nově výjimka úředního díla ve smyslu § 3 autorského zákona aplikuje přiměřeně i pro pořizovatele databáze. Tato úprava usnadní práci s databázemi veřejného sektoru, včetně databází šedé literatury. Přináší ovšem interpretační obtíže. Tento příspěvek na ně upozorňuje a navrhuje řešení. První část je věnována sui generis databázovým právům v kontextu šedé literatury. V druhé části je pojednáno o výjimce úředního díla, její právní konstrukci a je analyzována možnost její aplikace na sui generis databázová práva. Třetí část pak analyzuje přechodné ustanovení, které změnový zákon obsahuje.
Zveřejňování závěrečných prací a autorské právo
(Národní technická knihovna, 2018) Myška, Matěj
Příspěvek podává základní přehled problematiky zveřejňování závěrečných prací z hlediska autorského práva. V první části je představen smysl a účel tohoto autorskoprávního omezení, jakož i dosavadní vývoj právní regulace. Pozornost je věnována identifikaci jednotlivých zájmů, které při jeho aplikaci mohou stát v kolizi. Druhá část se věnuje aktuální právní úpravě a identifikuje její problémy, zejména ve vztahu k online zveřejňování závěrečných prací. Poslední část navrhuje možná řešení těchto problémů.
Výjimky pro instituce kulturního dědictví dle směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu
(Národní technická knihovna, 2019) Koščík, Michal; Myška, Matěj
Dne 17. dubna 2019 vstoupila v platnost směrnice EU 2019/760 o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Směrnice dle vlastních slov reaguje na rozvoj digitálních technologií, které umožnily nové druhy užití autorsky chráněných děl. Příspěvek se zaměří na dva právní instituty, jež jsou pro instituce kulturního dědictví asi nejvýznamnější. Jedná se o výjimku pro pořizování kopií děl institucemi kulturního dědictví (čl. 6) a pravidla pro užití a zpřístupnění děl nedostupných na trhu (čl. 8). Článek naváže na příspěvek autora z minulého ročníku.