Osoba:
Pejšová, Petra

Načítá se...
Profilový obrázek
Emailová adresa
Datum narození
Výzkumné projekty
Organizační jednotky
Název pracovní pozice
Příjmení
Pejšová
Křestní jméno
Petra
ORCID iD
Jméno

Výsledky vyhledávání

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 56
  • PublikaceOtevřený přístup
    National grey literature cooperation model
    (2015) Pejšová, Petra; Vyčítalová, Hana
    The National Library of Technology (NTK) has a long tradition of collecting grey literature on the national level. NTK became SIGLE system partner in the 1980s and from 2008 it has been the coordinator of the National Repository of Grey Literature (NRGL). NTK has created a grey literature partnership network in the Czech Republic. Over 130 institutions dedicated to research, science, education, culture etc. participate in this network and provide grey literature to the NRGL. NTK manages cooperation among these institutions and NRGL, provides methodology and standards, and deals with the legal aspects of repository management and collecting grey literature. We have created a model of the main parties involved in collecting and publishing grey literature in order to gain a better insight in the structure, and to enhance further cooperation. We defined the role of partners, type of participants, services, and tools used for grey literature publishing. In our poster, we would like to present the Czech national model as an inspiration for institutions in other countries.
  • PublikaceOtevřený přístup
    An Analysis of Current Grey Literature Document Typology
    (2010) Pejšová, Petra; Vaska, Marcus
    This analysis is based on the classification of the international systems GreyNet, (the Grey Literature Network Service), OpenSIGLE, (the System for Information on Grey Literature in Europe), and the Registry of Open Access Repositories (ROAR), as well as focusing on national schemata in the Czech Republic, namely ASEP (Register of Publication Activity of the AS CR), NRGL (National Repository of Grey Literature), and RIV (Information Register of R & D Results). During the analysis of the lists of document types, we have discovered that these typologies contain, besides “real” document types (reports, theses, etc.) other aspects, such as events (arrangement, organization), types of events (conferences, speeches), producers (universities, institutes), processes (translations, output), content (political documents, legal texts), location (domestic, foreign), and format (e-texts, numeric data). However, this approach is not systematic. Therefore, we have decided to create a classification scheme for document types only, and classify other aspects into various groups in order to define them more precisely. The scheme will be processed in a text version as well as schematically in mind maps.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Free Licenses & Creative Commons: A Powerful Tool for Open Access Publishing in Grey Literature
    (2015-01) Pejšová, Petra; Vaska, Marcus
    Příspěvek zaměřený na volné licence a Creative commons licence, jako na nástroj zveřejňování a zpřístupňování šedé literatury v kontextu otevřeného přístupu.
  • PublikaceOtevřený přístup
  • PublikaceOmezený přístup
    Cestovní zpráva - 13th International Conference on Grey Literature: The Grey Circuit, From Social Networking to Wealth Creation
    (2011) Pejšová, Petra
    13. ročník mezinárodní konference zaměřené na šedou literaturu hostovala v roce 2011 Kongresová knihovna ve Washingtonu D. C., USA. Celkem na konferenci přijelo 96 účastníků především z Evropy, severní Ameriky, ale také zástupci Japonska, Jižní Koreje, Indie a Ruska. Za Českou republiku se konference účastnila PhDr.Petra Pejšová z Národní technické knihovny, která zde přednesla příspěvek na téma Audit DRAMBORA for trustworthy repositories: A Study Dealing with the Digital Repositury of Grey Literature a prezentovala poster A linked data vocabulary of grey literature dokument types: Version 1.0. Konference se zabývala problematikou šedé literatury. Hlavními okruhy byly sociální sítě, specializované kolekce, open access a bohatství kreativity a pomyslné hranice dat. Konference se tentokrát významně věnovala geografickým informacím v různých kontextech. Součástí programu byla i exkurze do oddělení map v Kongresové knihovně.
  • PublikaceOtevřený přístup
    System of Grey Literature in the Czech Republic
    (2009) Pejšová, Petra
  • PublikaceOmezený přístup
    Cestovní zpráva - E-infrastructure for digital grey literature repositories - OpenSIGLE
    (2009) Pejšová, Petra
    Jednáním za NTK byla pověřena PhDr. Petra Pejšová z odboru projektů a inovací. Hlavní cílem služební cesty byla příprava projektové žádosti o dotaci na studii proveditelnosti na vytvoření celoevropské e-infrastuktury pro digitální repositáře šedé literatury (OpenSIGLE), který koordinuje organizace GreyNet se sídlem v Amsterdamu. Pracovní jednání probíhala na University Lille III (FR), která bude zajišťovat finanční management projektu a připravuje celkový rozpočet do projektové žádosti. University Lille má na vedení projektů vytvořeno celé oddělení a jeho pracovníci velmi dobře znají 7. rámcový program, do kterého plánujeme návrh projektu podat.
  • PublikaceOtevřený přístup
    Problémy sběru a zpřístupnění šedé literatury v ČR
    (2011-11-25) Pejšová, Petra
    V prezentaci jsou rozebrány jak legislativní tak technické, personální a znalostní problémy sběru a zpřístupnění šedé literatury v České republice.
  • PublikaceOmezený přístup
    Cestovní zpráva - Fourteenth International Conference on Grey Literature: Tracking Innovation through Grey Literature
    (2012-12) Pejšová, Petra; Vyčítalová, Hana
    Účelem zahraniční služební cesty byla účast PhDr. Petry Pejšové a Mgr. Hany Vyčítalové na dvoudenní konferenci „Fourteenth International Conference on Grey Literature“ v Římě. Konference se koná každý rok a zaměřuje se na problematiku šedé literatury. Na konferenci byl prezentován poster s názvem „Grey Literature Partnership Network in the Czech Republic“. V průběhu zahraniční cesty došlo také k pracovnímu setkání obou účastnic z NTK se členy skupiny EuroCRIS – Anne Assersson z univerzity v Bergenu v Norsku a Keith Jeffery, STFC-Rutherford Appleton Laboratory ve Velké Británii. Byly prodiskutovány možnosti využití formátu CERIF pro vznik databáze českých vědců a výzkumníků.